История
Българската музикална асоциация (БМА) е основана през юни 2012 г. от 49 професионални музиканти, представители на рок, поп и джаз жанровете. Днес асоциацията обединява над 800 професионални артист-изпълнители, които обхващат всички музикални стилове.
През годините БМА е натрупала значителен опит в проекти, както на национално, така и на международно ниво. Организираме национални щандове на важни музикални изложения и поддържаме активни комуникационни канали, чрез които информираме членовете си за възможности за финансиране и реализиране на техни проекти. За 12 години съществуване БМА се утвърди като най-активната и енергична обединителна структура за музикални изпълнители в България.
БМА изгради устойчиви партньорства с Министерството на културата на Република България, Национален фонд „Култура“, Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, както и с организации за колективно управление на авторски и сродни права като Музикаутор и ПРОФОН. Също така работим активно с артистични обединения като Съюза на артистите в България и Съюза на българските музикални и танцови дейци, както и с местните органи на управление.
- Европейски музикален съвет (EMC) и Международен музикален съвет (IMC)
- Европейска фолклорна мрежа (EFN)
Членството ни в тези мрежи предоставя множество предимства за нашите членове:
- Достъп до информация и ноу-хау от подобни национални организации в Европа.
- Възможност за влияние върху Европейската комисия относно политики, програми и финансиране за музикални проекти.
- Директна комуникация с Европейската комисия по важни въпроси, касаещи музикалните изпълнители.
- Достъп до разнообразие от творчески и финансови възможности, които своевременно предоставяме на нашите членове.
От февруари 2020 г. БМА е редовен член на Европейския музикален съвет (EMC), което я прави единствената професионална музикантска организация, представляваща България. Членството в EMC автоматично осигурява на БМА статут на член на Международния музикален съвет (IMC), поставяйки ни на световната карта на неправителствените организации за професионални музиканти.
Европейският музикален съвет, основан през 1972 г., е водеща международна организация, ангажирана с развитието и популяризирането на всички музикални жанрове и стилове в Европа. EMC играе важна роля в разработването на политики за музиката в Европейския съюз и сътрудничи активно с Европейската комисия.
През пролетта на 2022 г. БМА стана член на Европейската фолклорна мрежа (EFN) и e единствена организация от България в тази мрежа. EFN обединява организации и артисти от Европа, които работят в областта на фолклорната и традиционната музика. Мисията й е да бъде авторитетен представител на народните изкуства в Европа, като стимулира партньорства и сътрудничество между членовете си.
EFN организира годишни срещи, насърчава обмена на добри практики и предоставя възможности за артистично и професионално израстване. Важна инициатива на EFN е Европейският ден на фолклора, който от 2023 г. насам се отбелязва на 23 септември, с цел утвърдете фолклора като важен елемент от европейската културна идентичност.
В края на 2024 г. Българска музикална асоциация стана член на Европейската асоциация за музика в училищата (European Association for Music in Schools – EAS). EAS представлява мрежа за музикално образование в Европа и е интегрирана в множество инициативи и проекти, целящи да подобрят и актуализират музикалното образование както на континента, така и извън него. Организацията е европейски партньор на ISME (International Society for Music Education) и член на EMC (European Music Council). Основната цел на EAS е да подкрепя общността на музикалното образование в развитието на ключови компетенции, които насърчават напредъка в практиката и научните изследвания, а също и да подпомага културното съзнание.